DUVAR BOYAMA SANATI ve ŞEHİRLER-2

Her sene, dünyadaki bazı şehirler binalarını tuvale (sanata) dönüştürmek için sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Böylece sanatçılar, şehir mimarisini görsel işçiliğin çarpıcı parçalarına dönüştürmek için dünyanın dört bir yanındaki farklı şehirlere akın ediyor. Yıllar boyunca, özellikle 60’lar ve 70’lerde duvar resimleri, sokak sanatı hareketinin yükselişine yol açacak şekilde ortaya çıktı ve gelişmeye başladı. Dünyadaki şehirleri güzelleştirmek için küresel bir festival hareketi olarak başlatılan duvar resimleri hem sokak sanatı hem de hükümet tarafından yönetilen bir karışım haline geldi.

Festivallerin çoğu ya sanatçıları onlara katılmaya davet ediyorlar ya da belirlenen duvarları boyamak için spotlara başvurmalarını istiyorlar. Genellikle sanatçıların kendileri tarafından düzenlenen konserler, partiler ve atölyeler gibi diğer etkinlikler de oluyor. Daha sonra, sanatçıların çoğu, şehri renkli tutmak için bir araya geliyor ve boyama başlıyorlar.

Dünyanın dört bir yanındaki bu şehirlerin duvar festivallerinden bazıları şunlardır (3):

*Upfest; Bristol, İngiltere

Upfest, 2008’deki kuruluşundan bu yana Avrupa’nın en büyük sokak sanatı ve grafiti festivali haline geldi.

*Detroit, Michigan- Amerika

Altıncı yılına girerken, Pazardaki Duvar Resimleri, Detroit’teki Doğu Pazarı semtinde 120’den fazla duvar resmi üretmiştir – bu tüm Detroit’teki en kalabalık sokak sanatıdır.

Graffiato Sokak Sanatı Festivali;Taupo, Yeni Zelanda

Graffiato, Yeni Zelanda’nın ilk sokak sanatı festivaliydi. Festivalin yapıldığı ilk yıl boyunca yaklaşık 120 duvar resmi yaratıldı. Böylece, Taupo Yeni Zelanda’daki yerel sanatçıların en büyük kamusal duvar koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Mural Festivali; Montreal, Kanada

7.yılına giren Mural, dünyanın en büyük sokak sanatı festivallerinden biridir. Geçmiş festivaller için yaratılan duvar resimlerinin çoğunluğu, Boulevard Saint-Laurent’de yoğunlaşıyor ve şehir ziyaretçileri, festivalin 2013 yılındaki başlangıcından bu yana yaratılan yaklaşık 100 eseri gözlemleyebiliyor.

* * *

Ülkemizde son yıllarda bazı şehirlerde duvar boyama sanatı ile ilgili uygulamalar yapıldığına dair haberlere rastlanmaktadır.

Bunlardan birisi, Altınordu ilçesinin önemli noktalarındaki ürkütücü görünen boş bina cephelerine Ordu’nun ruhunu yansıtacak resimlerin yapılmasıdır. Kendi özgün tarzlarını yaratmış genç sanatçılar tarafından, ilk etapta üç farklı binanın duvarında bu proje uygulanmıştır. Büyük ilgi gören proje şehrin diğer duvarlarında da devam edecek olup,  çalışmalar sürdürülmektedir.

Bir de bana gönderilen fakat nerede ve hangi duvara resim olarak işlendiğini tespit edemediğim en tanınmış ressamlarımızdan Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun duvar resmidir.

* * *

Renksiz duvarlardan, sıva bile yapılmayan tuğla görüntülerden dolayı özellikle bütün büyük şehirlerimizde görüntü kirliliğine rastlanmaktadır.  Bu durumdan rahatsız olan sanatçılar, duvarları boyamakla ya da onlardan duvar sanatı çıkarmakla yetinmemişler ve hatta o duvarlara sahte şehirler çizerek ütopik  şehirler yaratmışlardır.

Duvar boyama sanatı, özellikle son yıllarda arka sokaklarda olmaktan çıkarak büyük binalarda geniş çaplı çalışmalarla karşımıza çıkmaya başladı. Son derece standart görülen binaları muhteşem tuvallere dönüştüren bu çalışmalar şehirlerin de genel kalitesini artırıyor ve tüm şehri bir müzede geziyormuş gibi hissettiriyor. Duvar resimleri yaygınlaştıkça yeni dünyanın eski şehirleri giderek güzelleşiyor. Duvar resimleri sayesinde şehirler sanki açık hava galerisi gibi bir görünüm kazanıyor.

İstanbul, 16 Ağustos 2020

Kaynaklar :

(1a)- https://arkeofili.com/tarih-oncesi-donemden-11-magara-sanati/

(1b)- https://tr.qwe.wiki/wiki/Mural

(1c)- https://architecturephotography.nu/building/luftlmalerei-marie-mattfeld-haus-ettaler-strasse-41-oberammergau-bavaria-germany/

(2)- https://hthayat.haberturk.com/yasam/kultur-sanat/haber/1040375-duvar-boyama-sanatinin-en-guzel-ornekleri/21

(3)-https://www.sanatlaart.com/en-iyi-duvar-boyama-senlikleri-nerede/

(4)-http://www.thegeyik.com/duvarlara-yeni-sehirler-cizerek-duvar-sanatini-baska-bir-boyuta-tasiyan-sanatci/

(5)- https://www.ordu.bel.tr/Proje/Detay/92/bina-cephelerine-resim-projesi

Leave a Comment.