ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI HATIRLATAN SERGİ – ONLARI KİM HATIRLIYOR?

Bayramın son gününde yine kesmiş olduğum gazete kupürlerini gözden geçirdim. 

8 Mart 2002 tarihli Çorum Haber Gazetesi’nde Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Belediye Başkanlarımız’ konulu fotoğraf sergisinin Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açıldığı haberini okudum. Bu serginin açılışına Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Nayır, Belediye Başkanvekili Davut Güney ve çok sayıda davetlinin yanında, o dönemde Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) Başkanı olduğum için ben de davetli olarak katılmıştım.

Sergide 1933-1934, 1942-1950 ve 1950-1958 tarihleri arasında görev yapan merhum Belediye Başkanı merhum Baha Çorbacıoğlu ile 1963- 1968 yılları arasında görev yapan merhum Kemal Demirer, 1968-1973 yılları arasında görev yapan merhum Hamit Duran, 1984-1989 yılları arasında görev yapan Necdet Diken ile 1973 yılından 7 Mart 1994 tarihine kadar aralıklarla görev yapan merhum Dr. Turhan Kılıççıoğlu’na ait fotoğraflar yer almıştı.

*

Zaman zaman yazılarımda Çorum’a Belediye Başkanı (Reisi) olarak hizmet vermiş şahısların isimlerinin Çorum’da çok sayıda rakamlarla ifade edilen sokaklardan bir kısmına verilmesini önermiştim. Ama ne yazık ki bugüne kadar Baha Beyin ismi dışında hiçbirinin ismi bir sokak veya caddeye verilmedi. Sadece yakında yıkılacak olan Stadyuma ‘Turhan Kılıçcıoğlu’ ismi verilmiştir. Hatırladığıma göre bu iki isim de yıllarca önce verilmişti.

Osmanlı döneminde şehrimize hizmet vermiş olan Benderli Oğlu Nuri Efendi, Şecaaddin Zade Arif Ağa ve Mazlum Oğlu Hacı Halil Efendi  gibi eski reislerimizin hiçbirisini, bugünkü yeni nesil bilmediği gibi Cumhuriyet döneminde  görev yapmış olan belediye başkanlarını da eminim ki tanımamaktadırlar…

Kalkınmış Batı Ülkelerine gittiğimde birçok caddenin, sokağın veya tesisin eski belediye reislerinin isimlerini taşıdığını gördüm. Bazı şehirlerde  ise kent müzelerinde eski belediye reisleri için özel köşeler hazırlanarak  kendileri  ziyaretçilere tanıtılmaktadır.

 Yazıma son verirken, Belediye Başkanımıza ve Belediye Meclisi Üyelerine bir defa daha bu görüşümü değerlendirmeleri için sunuyorum. Ülkemizde bu günlerde bu yönde adımlar atılmasının güçlüğünün bilincinde olarak Çorum Halkının birlik, beraberliğini ve hoşgörüsünü gösterecek böyle bir girişimin ayırım yapılmaksızın uygulanmasını temenni ediyorum.

İstanbul, 4 Ağustos 2020

FOT. 1

8 Mart 2002 tarihli ÇORUM HABER’de yer alan serginin açılış fotoğrafı…Belediye Başkan Vekili Davut Güney kurdeleyi keserken, iki yanında, Dr. Turhan Kılıçcıoğlu’nun oğlu Hakan Kılıçcıoğlu ile Hamit Duran’ın oğlu Nusret Duran var. Sağ başta Vali Yardımcısı Ahmet Arabacı, hemen arkasında Prof.Dr. Ahmet Samsunlu…

2

Prof.Dr. Ahmet Samsunlu, Ali Alakoç, Ertuğrul Soyocak ve Mehmet Yolyapar’la fotoğrafları incelerken…

3

Serginin açılışına Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Satılmış Basan da katılmıştı.

4

Sergi açılışının ardından kokteyl verilmişti.

Leave a Comment.