HEMŞEHRİMİZ KARAHANLI’LARIN ALACALI İNŞAAT FİRMASI JAPONYA’YA ÖNGERİLİMLİ KOLON VE KİRİŞ İHRAÇ EDECEK !

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Karahan Grup iştiraklerinden olan Alacalı İnşaat, Asya Kıtası’nın en büyük üretim tesisine sahip 20 yıllık partneri Kurosawa firması ile işbirliğini büyüttü.

Temelleri 1973’te Salih Karahan tarafından atılan Karahan Grup’a bağlı 1987’de kurulan Alacalı İnşaat’ı yıllarca yakinen tanıdığım Zeki Karahan yürüttü ve 20 yıl önce Japon Kurosawa Construction ile işbirliğini başlattı. Zeki Karahan’ın Ekim 2017’deki ani vefatından sonra görevi Ali Karahan üstlendi. Bu işbirliği ortak yatırıma dönüştü ve Ala-Sawa adlı şirket kuruldu. Bu şirket, Muratlı’da (Tekirdağ) mevcut fabrikanın yanı başında yeni bir yatırıma başladı ve tesis 2020’de üretime geçti. Şirket yeni işbirliği ile Eylülden itibaren her ay 400 adet konteyner ile Japonya’ya ön gerilimli(üretimli) lojistik binaların kolon ve kirişlerini ihraç etmeye başlayacak ve 5 yıl tam kapasite üretim yapacaklar. Ayrıca 8 bin metrekare olan tesislerini yukarıda bahsedilen ihracatı karşılamak için 2 katına çıkaracaklar.

Alacalı İnşaat depreme dayanıklı güvenli yapılar inşa etmek üzere 1987 yılından beri İstanbul merkez ofisi ve Tekirdağ Muratlı’da bulunan ve hizmet verdiği tesislerde Japonya ile işbirliği içinde Türkiye için üretim yaptı.

5 Kasım 2011 tarihli Çorum Haber Gazetesi’ndeki köşe yazımda, Van Depremi’nin yarattığı neticeleri görmek için Alacalı İnşaatın davetlisi olarak Van’a gittiğimi yazmıştım. Alacalı İnşaat’ın Van’da 2004-2007 yılları arasında inşa ettiği Japonya’da geliştirilmiş yüksek teknoloji depreme dayanımlı yapı sistemi ARD germeli Bina Teknolojisine (Ala-Sawa Sistemi) göre inşa ettiği 8 katlı binanın hiçbir hasarla karşılaşmadığını yerinde tespit etmek için davet edilen bilim adamları arasında ben de yer almıştım. Binayı gezdik. Sapasağlam duruyordu. Depremden hiçbir hasar görmemişti. Civardaki binalarda ağır hasarlar oluşmuş. Bu binalarda ilk akşamdan beri hiçbir kimse çadıra çıkmamış ve evlerinde güven içinde oturuyorlardı. Ard-germeli, ön-üretimli(prefabrik) betonarme sistemlerinin deprem bölgelerinde mükemmel performans gösterdiği ayrıca deneylerle de belirlenmiştir.

Ard-germe donatıları(çelik halat) ile birleştirilmiş kolon-kiriş birleşim bölgesi, klasik betonarme birleşim sistemlerine göre daha yüksek bir ilk rijit ( şekil değiştirmeyen) davranış göstermektedir. Alacalı İnşaat firmasının kullanım hakkını aldığı Ala-Sawa Sistemi ile binaların betonarmesi monoblok (tek yapı- yekpare) haline gelmektedir. Böylece depremin ilk kuvvetli etkisinde sistem bir bütün olarak tepki vermektedir

Bina taşıyıcı sistemini oluşturan ve yüksek kalitede malzeme kullanılarak fabrika şartlarında üretilen taşıyıcı elemanlara, yerine montajı sonrasında kısmi ard-germe uygulaması ile birleşimleri moment aktarıcı hale getirilen ve rezerv olarak bırakılan şekil değiştirme kapasitesi ile deprem gibi yatay kuvvet etkilerini karşılayan betonarme bina yapım teknolojisidir. Know-how ve teknik işbirliği anlaşmaları ile Japonya’dan transfer edilmiş olan sistem 1999 yılından bu yana Alacalı İnşaat tarafından başarı ile uygulanmaktadır.

Kurusawa İnşaat Türkiye’de Alacalı İnşaat AŞ ile ortaklaşa kurduğu Ala Sawa İnşaat ile “Japon Sismik Yalıtım Sistemi”, bir başka deyişle “deprem izolatörü” üreteceğini, sismik izolatörlerin 3 yıllık üretiminin Japonya tarafından satın alındığını belirttiler. Bu sistem, deprem anında, dalganın yönüne göre binayı hareket ettiriyor, binada bulunanlar depremin şiddetini daha az hissediyor ve binanın yıkılmasını da önlüyor. Bilindiği gibi binaların depreme karşı dayanıklılığını sağlayan sismik izolatörler ülkemizde bilhassa deprem bölgelerinde “deprem izolatörü” şehir hastaneleri inşaatlarında, bazı stadyumlarda kullanıldı ve bazı kamu yapıları için kullanılması mecbur kılındı.

Şu anda sistem Japonya’dan ve yurt dışından ithal ediliyor. Ben de ilk defa Almanya’da harp halinde kullanılacak içme suyu arıtma tesisinin 1960 yıllarda sismik izolatörlerle donatıldığını görmüştüm.

Hemşehrilerimizi bu başarılı yeni girişimlerinden dolayı kutlarken yazımı Dünya Gazetesi’nde Vahap Munyar’ın aynı konudaki yazısında yer alan satırları ile son vermeyi istiyorum. “Depremle yaşamayı en iyi bilen ülkelerden biri olan Japonya’dan bir şirketin, kolon-kiriş üretimi için ülkemizi seçmesi, Türkiye’de inşaat sektörünün becerisinin ulaştığı düzeyi ortaya koyuyor. Bu beceriyi ülkemiz insanına daha güvenli konut yapmak için neden seferber etmiyoruz?”

İstanbul, 7 Eylül 2020

Kaynaklar:

-Vahap Munyar, “Muratlı’da Ala-Sawa’yı kuruyor, Japonya’ya kolon-kiriş gönderecek” Dünya Gazetesi, 18 Şubat 2020

-“Alacalı İnşaat, Japonya’ya’lojistik bina’ ihraç edecek”, Dünya Gazetesi, 18 Ağustos 2020

– http://tr.alacali.com.tr/sistemler-2/ala-sawa-system/

– Ahmet Samsunlu, “ Dün Van’da idim”, Çorum Haber, 5 Kasım 2011

Leave a Comment.